Zapraszamy rodziców, dziadków, pracowników szkoły na koncert ,,Wszystkie kolory świata'' dnia 07.02.2019 o godzinie 16.00. W trakcje koncertu będzie można zaadoptować lalkę uszytą przez uczniów naszej szkoły. Zebrane fundusze będą przeznaczone na akcje UNICEF - szczepionki dla dzieci z Somalii.
Zaadoptuj lalkę
MISJA COTTOLENGO W NASZEJ SZKOLE
1 lutego w naszej szkole odbyło się niezwykłe spotkanie naszych wolontariuszy z misjonarzami z Indii. Nasi goście - ks. Manogar i ks. Vincent - opowiedzieli nam o pracy w Kenii, Ugandzie, Etiopii, Tanzanii, Ekwadorze i oczywiście w Indiach. Założycielem misji o nazwie „ Mały Dom Boskiej Opatrzności” był Włoch - św. Józef Cottolengo. Celem organizacji jest pomoc ubogim, chorym, odrzuconym. Działalność Cottolengo obejmuje pomoc społeczną, edukacyjną, aktywność zdrowotną, duszpasterską, działania zapobiegające wykluczeniu społecznemu, zwłaszcza osób chorych i niepełnosprawnych. Misja zrzesza zarówno osoby duchowne, jak i świeckie, a „Małe Domy” funkcjonują w Europie (Włochy, Szwajcaria), Azji (Indie), Afryce (Tanzania, Kenia), Ameryce Północnej (USA) i Ameryce Południowej (Ekwador).
W czasie spotkania obejrzeliśmy krótki film ukazujący życie dzieci w Afryce oraz ich potrzeby. Nasi goście odpowiadali na pytania, rozmawiali z nami o szkole, a także zachęcali nas do podróżowania i wspierania najbardziej potrzebujących. Teraz, tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy wspomóc dzieci z Indii.
Serdeczne podziękowania chcemy skierować do pani Wiktorii, która została naszym tłumaczem. Nasze spotkanie umilił poczęstunek przygotowany przez uczniów i rodziców klasy 4d. Dziękujemy! Jesteście niezawodni!❤
Renata Dratwińska – Borys, Ewa Nielepiec
„CICHO” W TEATRZE DZIECI ZAGŁĘBIA
fot. /Teatr Dzieci Zagłębia/
28 stycznia uczniowie klasy 4c, 4d i 6a wraz z opiekunami odwiedzili Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie. Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczął się spektakl pt. „Cicho”w reżyserii Jerzego Bielunasa na podstawie tekstu Maliny Prześlugi.
Widowisko zrobiło na nas ogromne wrażenie. Wspaniałe kostiumy, scenografia i choreografia, sprawiły, że przenieśliśmy się w baśniowy świat, w którym głośno i tłoczno od słowiańskich duchów, duszków, strzyg, wiedźm, chochlików i licho wie czego. Magiczne stworzenia żyły w harmonii, dopóki w lesie nie pojawiło się ludzkie dziecko...
Tym dzieckiem, może być każdy z nas.
„Sztuka uświadamia, jak ważne jest opowiadanie historii, jak potrzebny jest dziecku świat fantazji i bajek, zwłaszcza dziś, gdy w mieście słychać tylko szum aut i niekończącą się listę obowiązków. Warto zatrzymać się na chwilę i wsłuchać w szept opowieści, zanim ucichną na dobre. Przecież każdy z nas ma w sobie wiedźmę, którą czasami trzeba dopuścić do głosu”.
Renata Dratwińska-Borys, Lidia Chrzanowska, Jolanta Pawlak, Ewa Nielepiec
Akcja Narodowego Czytania - podziękowania od Prezydenta Andrzeja Dudy
Nasza szkoła uczestniczyła w akcji Narodowego Czytania, podczas której wspólnie przeczytaliśmy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz teksty Antologii Niepodległości.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzej Duda - wystosował pismo, w którym dziękuje nam za zaangażowanie.
Czujemy się zaszczyceni. Wiemy, że literatura polska miała ogromny wpływ na odzyskanie przez nasz kraj niepodległości, dlatego z radością uczestniczymy w tego typu przedsięwzięciach!
Dziękujemy.
Dzień Babci i Dziadka w Domu Pomocy Społecznej "Pod Dębem"
22 stycznia dla członków Szkolnego Koła Małego Wolontariatu był dniem pełnym wzruszeń. Najmłodsi przedstawiciele Koła - uczniowie klasy 1b i 1c udali się do Domu Pomocy Społecznej "Pod Dębem" w odwiedziny z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci pod kierownictwem swoich Pań przygotowały występ artystyczny, piosenki i wierszyki. Miały też ze sobą drobne upominki - kwiatuszki dla babć i dziadków, a także poczęstunek w postaci przepysznych ciast, upieczonych przez rodziców innych członków Koła Małego Wolontariatu. Dzieci przepięknie się zaprezentowały, dostały gromkie brawa i zaproszenie do częstszych odwiedzin!
Pozostałe fotografie z tej uroczystości znajdują się w naszej galerii :-)
Święto Babci i Dziadka w klasie Ia
Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najmilszych i najsympatyczniejszych dni w roku. Uczniowie klasy Ia wraz ze swoimi wychowawczyniami, p. Urszulą Michalską i p. Katarzyną Kocioł upamiętnili to wydarzenie
24 stycznia 2019r., goszcząc w swoich progach swoje babcie i dziadków. Dzieci przedstawiły program artystyczny przepełniony radością, śpiewem i tańcem. W ten sposób wyraziły swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym seniorom. To przecież od nich otrzymują wiele ciepła i dobra, za które warto i trzeba dziękować. Własnoręcznie wykonały upominki, którymi obdarowały przybyłych gości. Po części oficjalnej był również słodki poczęstunek.
Był to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.
Notatkę sporządziła Urszula Michalska
Dzień Babci i Dziadka w klasie Ib
Choć styczeń to miesiąc zimowy, pełen mroźnych chwil, to są w nim dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu - to Święto naszych Kochanych Babć i Dziadków. Z tej okazji uczniowie klasy 1b, razem z wychowawcą Dorotą Dziurdzią, zaprosili na uroczystość z tej okazji swoje Babcie i Dziadziusiów.
W trakcie spotkania goście mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Zostali również podjęci słodkim poczęstunkiem. Dzieci obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie.
Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.
Śląski Festiwal Nauki
- 3
To była niesamowita przygoda!
14 stycznia 2019r. uczniowie klasy 1b i 1c razem z opiekunami uczestniczyli w Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach. Brali czynny udział w pokazach, eksperymentach i prezentacjach. Każdy znalazł coś dla siebie. Wycieczkę zakończyli z przeświadczeniem, że nauka nie musi być nudna.
Ogólnopolski program edukacji stomatologicznej
Niesamowity świat higieny jamy ustnej
W tym roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klas I i II naszej szkoły biorą udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” przygotowanym przez Instytut Blend-a-med Oral-B oraz Disney Polska. Program posiada rekomendację Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.
Celem programu jest wykształcenie u dzieci pozytywnych nawyków dbania o higienę jamy ustnej. „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” powstał, aby zaangażować dzieci w zajęcia, podczas których zdobędą niezbędną wiedzę na temat zębów oraz dowiedzą się, jak ważne jest dbanie o ich stan już od najmłodszych lat.
W realizacji programu pomaga nam wiele materiałów specjalnie w tym celu przygotowanych. Dzieci maja okazję obejrzeć film instruktażowy, wykonać różne ćwiczenia i wspólnie doświadczyć wielu przeżyć z grami, pozwalającymi uczyć się o zdrowiu jamy ustnej. Program nie zapomina również o rodzicach, którzy wspierają swoje dzieci w codziennym wyrabianiu nawyku mycia zębów.
W ramach Programu uczniowie mogą wziąć udział w konkursie plastycznym, w którym do wygrania są nagrody dla całych zwycięskich klas.
Notatkę sporządziła Urszula Michalska
Wycieczka uczniów klas ósmych do Oświęcimia
Dnia 14 grudnia 2019 roku odbyła się wycieczka uczniów klas ósmych do Oświęcimia. Opiekunami wycieczki były Panie: Renata Witas-Osuszek, Jolanta Ruda-Darul, Dorota Konopelska, Ksymena Jasiewicz i Anna Wilkus.
Zwiedzanie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau to niezwykła lekcja historii. Po przekroczeniu bramy z cynicznym napisem „ARBEIT MACHT FREI” ósmoklasiści w ciszy i zadumie oglądali obozowe cele, komory gazowe i piec krematoryjny. Zatrzymali się w zamyśleniu przed Ścianą Straceń. Film ukazujący wyzwolenie obozu wywołał smutne refleksje. A potem Brzezinka…
Wszyscy uczniowie zdali egzamin z tej lekcji.
"Miejsce to nie potrzebuje łez, bo wylało się ich tutaj zbyt wiele.
Miejsce to ma służyć przestrodze dla ludzi, by nigdy nie pozwalali na
otaczającą ich niesprawiedliwość i zło.”
Noworoczne spotkanie w Domu Pomocy Społecznej „Pod Dębem” w Dąbrowie Górniczej
„Szanujcie, kochajcie, wspomagajcie starszych ludzi, gdyż oni byli tacy jak my, a my będziemy tacy jak oni”
Nasza szkoła od wielu lat uczestniczy w spotkaniach z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej „Pod Dębem” w Dąbrowie Górniczej. W tym roku uczniowie Koła Dużego Wolontariatu również udali się na spotkanie z seniorami. Celem wizyty było umilenie czasu podopiecznym i zaprezentowanie montażu słowno-muzycznego o charakterze bożonarodzeniowym. Wspólne kolędowanie, a także wspaniały poczęstunek przygotowany przez naszych uczniów i ich rodziców wzbudziły wielki aplauz i wzruszenie. To było piękne i niezapomniane doświadczenie. Nasi wolontariusze zostali nagrodzeni wielkimi brawami i zostali zaproszeni na kolejne spotkanie, które już planujemy.
Organizatorzy:Renata Dratwińska – Borys, Jolanta Pawlak
Laleczki UNICEF ratują życie dzieciom - zachęcamy do udziału w akcji!
Wszystkie kolory świata to globalny projekt UNICEF. Nasza szkoła również postanowiła do niego dołączyć. W akcji biorą udział uczniowie, których zadaniem jest przygotowanie charytatywnych laleczek. Kampanię wspiera Majka Jeżowska, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.
W ramach projektu „Wszystkie kolory świata” uczniowie z całej Polski mogą własnoręcznie zaprojektować i uszyć szmaciane laleczki. Włączając się do akcji, pomagają ratować życie swoich rówieśników w Sierra Leone. Każdego roku ponad 1,5 mln dzieci umiera tam z powodu chorób, którym można zapobiec stosując szczepionki.
UNICEF planuje objąć programem szczepień wszystkie dzieci w Sierra Leone tak, by zmniejszyć wskaźnik śmiertelności dzieci w tym kraju.
Liczymy na duże zaangażowanie. Na naszej stronie internetowej będziemy umieszczać wszystkie uszyte laleczki. Zachęcamy do udziału w akcji!
XIX edycja Ogólnopolskiej Akcji Góra Grosza - zakończona sukcesem!
Zakończyła się XIX edycja Ogólnopolskiej Akcji Góra Grosza. Jak co roku, uczniowie naszej szkoły, wraz z rodzicami i bliskimi, z zapałem włączyli się do akcji. Niemal każdego dnia przynosili woreczki pełne monet, które skrupulatnie liczyliśmy i segregowaliśmy. Ostetecznie udało nam się zebrać rekordową sumię - 2598,56 zł. Wkrótce całość zostanie wysłana na adres Towarzystwa Nasz Dom.
W naszej szkolnej rywalizacji pierwsze miejsce zajęła klasa I b, która zebrała łącznie 401,97 zł oraz klasa VIII b z kwotą 343,60 zł. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy! Choć akcja już się zakończyła - zachęcamy do zbierania grosików na przyszły rok! :-)
Informacja o wyborze ofert cenowych na 2019 rok
Wybrano oferty cenowe na 2019 rok. Zainteresowane osoby zachęcamy do zapoznania się z załączonym dokumentem.
Zostały w nim umieszczone wszelkie informacje dotyczące dostawców artykułów spożywczych (warzyw i owoców, mrożonek, mleka, produktów mleczarskich, jaj, mięs oraz wędlin), które są niezbędne do przygotowywania posiłków w stołówce szkolnej. Okres I-XII.2019 r.
Zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci z Indii
Zachęcamy wszystkich do wsparcia akcji, która ma na celu wspomożenie dzieci z Indii. Wszelkie informacje znajdują się na plakacie informacyjnym.
Warto pomagać!
Konkurs Dąbrowskich Wodociągów
Odkryj w sobie żyłkę filmowca i wygraj atrakcyjne nagrody!!!
Namów swoją klasę do udziału w konkursie Dąbrowskich Wodociągów i razem stwórzcie krótki film pt. „Woda w roli głównej”.
Jak wygrać?
- Nakręć krótki film
- Umieść go na stronie www.dabrowskie-wodociagi.pl
- Czekaj na wyniki
Wręczenie nagród odbędzie się w Światowy Dzień Wody 22 marca w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie GórniczejPamiętajcie, że liczy się kreatywność.
Swoje filmy możecie zgłaszać do 4 marca. Szczegóły konkursu i regulamin są dostępne na stronie: http://www.konkursfilmowy2019.dabrowskie-wodociagi.pl/
Jasełka
Dnia 21 grudnia 2018 roku uczniowie klas : 6a, 6b, 6c pod opieką wychowawców (S. Chołuj, B. Pyrkowskiej- Magdziak, J. Walasek) zaprezentowali przygotowany występ z okazji jasełek. Przedstawienie artystyczne mogli obejrzeć zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie.
Zapytania ofertowe
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Dąbrowie Górniczej, zaprasza potencjalnych Dostawców do złożenia ofert na zadania:
Dostawa artykułów spożywczych, warzyw i owoców oraz mrożonek;
Dostawa mięsa i wędlin;
Dostawa mleka i produktów mleczarskich oraz jaj.
Wszelkie informacje znajdują się na naszej stronie, w zakładce "Zapytania ofertowe" lub pod bezpośrednim linkiem, który został umieszczony poniżej.
Negro spirituals
Ciekawe zjawisko, które powstało w XIX w. na plantacjach bawełny
12 grudnia klasa 7 b wraz z nauczycielami – I. Murską i A Karnią uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej i Filharmonię Śląską. Spotkanie „Negro spirituals” odbyło się w ramach cyklu Tajniki Muzyki. Wyruszyliśmy w muzyczą podróż na plantacje bawełny , gdzie powstał ten muzyczny nurt. Wokaliści Filharmoni Śląskiej zaśpiewali utwory zarówno XIXwieczne jak i współczesne. Uczniowie nie tylko słuchali, ale również wybijali rytm, a czasem nawet śpiewali.
Dziękujemy za ciekawe zajęcia i czekamy na kolejne.
Wyjazd do TEATRU NOWEGO w Zabrzu
Okres świąteczny to idealny czas na przemyślenia i przemianę. Niewątpliwie pomocny w tym może okazać się spektakl teatralny... 14 grudnia uczniowie klas V-VI wraz z opiekunami: p. B. Pyrkowską – Magdziak, p. Joanną Walasek, p. S. Chołuj, p. M. Rychlik i p. R. Dratwińską – Borys, udali się do Teatru Nowego w Zabrzu na przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna” na podstawie słynnej powieści Charlesa Dickensa pod tym samym tytułem. Niezwykły nastrój, który zbudowali aktorzy, dopełniła wspaniała scenografia, a także intrygująca choreografia. Poznanie pana Scrooge'a, obserwowanie jego przemiany wewnętrznej, spotkanie z duchami, z pewnością będzie dla wszystkich nauką, a także impulsem do działania. Nigdy nie jest za późno, aby stać się lepszym człowiekiem. Pamiętajmy zatem i powtórzmy za Platonem „Celem naszych czynów powinno być czynienie dobra”.
Procedura
Archiwum Aktualności