INFORMACJA DLA RODZICÓW UCZNIÓW NA TEMAT SPOSOBU ORGANIZACJI DZIECIOM WARUNKÓW DO NAUKI W DOMU, WSPIERANIA DZIECI DO SYSTEMATYCZNEGO UCZENIA SIĘ POZA SZKOŁĄ ORAZ BEZPIECZEŃSTWA W SIECI.
Szanowni Rodzice, Uczniowie
Kształcenie na odległość jest wymogiem chwili , ale także szansą zanurzenia się w nowoczesny, cyfrowy świat zdalnej edukacji. Konieczność zastosowania edukacji z wykorzystaniem metod i technik kształcenia zdalnego jest szansą na przyswojenie dobrych wzorców pracy wykonywanej w domu. Nowe metody, techniki i narzędzia edukacyjne wymagają zmiany podejścia. Poniższy zestaw informacji przygotowany jest w celu przedstawienia idei zdalnego nauczania, jego uwarunkowań, bezpieczeństwa i higieny pracy uczniów i nauczycieli oraz zasad bezpieczeństwa w sieci.
Dyrektor Szkoły prosi rodziców o zapoznanie się z niżej wymienionymi zasadami i wyjaśnienie ich swym dzieciom oraz o ich przestrzeganie. W ten sposób praca zdalna będzie prowadzona przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy uczniów i nauczycieli oraz zasad bezpieczeństwa w sieci.
ORGANIZACJA MIEJSCA PRACY DZIECKA W DOMU
Jeśli chcesz uczyć się efektywnie:
1. Przygotuj stałe miejsce do uczenia się i odrabiania lekcji: biurko (stół ) i krzesło (w miarę możliwości dopasowane do wzrostu ).
2. Pamiętaj o właściwym oświetleniu (odpowiednia intensywność, zawsze z lewej strony) i przewietrzeniu miejsca pracy (nie za zimno, nie za gorąco).
3. Przed nauką nie objadaj się nadmiernie, sytość powoduje senność, pusty żołądek dekoncentruje.
4. Po każdych 45 minutach nauki zrób 5 do 10 minut przerwy (relaks, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia fizyczne).
5. Zadbaj o ograniczenie wszelkich bodźców nie związanych z nauką (słuchowych, wzrokowych, ruchowych). Staraj się nie zajmować jednocześnie nauką i dzwonieniem, pisaniem wiadomości, korzystaniem z Internetu.
6. Tak organizuj miejsce nauki, aby panował w nim porządek wystarczający do znalezienia pomocy do nauki (książek, notatek, przyborów i innych drobiazgów).
7. Odrabiaj lekcje w godzinach najbardziej korzystnych dla biologicznego rytmu twojego organizmu:
· między godziną 8.00 – 13.00 – szczyt naszej wydajności
· między godziną 16.00 – 19.00 – drugi szczyt naszej wydajności
8. Przy czytaniu trzymaj książkę lub zeszyt, notatki w odległości 30 cm od oczu.
9. Nie pracuj jednorazowo zbyt długo lecz rozłóż w czasie zadania, które masz wykonać, ucz się systematycznie.
10. Ustal odpowiednią kolejność uczenia się przedmiotów:
· Przeplataj trudne zadania i przedmioty łatwiejszymi dla Ciebie
· Przedmioty humanistyczne przeplataj przedmiotami ścisłymi
· Nagradzaj się – co lubisz się uczyć – zrób na końcu, będzie Ci miło, że wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe
11. Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu – minimum 8 godzin. Jeśli czujesz się zmęczony w ciągu dnia, wskazane są krótkie drzemki (20 – 30 minut).
12. Odżywiaj się odpowiednio – stosuj dietę antystresową – bogatą w witaminy B (ryby, ciemne pieczywo, jajka, groch, czekolada itd…).
13. Gdy dostrzeżesz u siebie objawy przemęczenia umysłowego:
· zwolnij tempo pracy
· zastosuj relaksację (muzyka, którą lubisz; prawidłowe oddychanie – regularne i rytmiczne; ćwiczenia fizyczne; ćwiczenia umysłowe – wspomnienie ulubionego krajobrazu lub miłych wspomnień ).
Wiem, że zorganizowanie dziecku stanowiska pracy zdalnej w środowisku domowym może być dużym wyzwaniem dla rodziny. Zachęcam jednak do zadbania o kilka kluczowych elementów technicznych:
- pomieszczenie w którym można się skupić i uczyć się bez rozpraszania uwagi,
- sprzęt komputerowy, ( np. smartfon, smart TV, tablet, drukarka ,słuchawki, wbudowany lub zewnętrzny mikrofon i kamera ),
- stabilne i szybkie łącze internetowe,
- odpowiednie miejsce do odpoczynku i aktywności fizycznej w czasie przerw,
- wyposażenie urządzenia do pracy dziecka w systemy nadzoru rodzicielskiego,
- zainstalowanie i konfigurację oprogramowania wskazanego przez nauczyciela.
14. W dbałości o przestrzeganie dotychczasowego planu zajęć nauczyciele będą starać się przesyłać systematycznie odpowiednie partie materiału , zgodnie z zaplanowanymi lekcjami na dany dzień.
15. Celem umożliwienia nauczycielom ocenienia zadanych prac, prosimy o ich odsyłanie zgodnie ze wskazanymi terminami na podane adresy email oraz ich gromadzenie do czasu powrotu do szkoły.
16. W razie pytań, wątpliwości, nie zrozumienia zagadnień lekcyjnych prosimy o kontakt
e-mailowy z konkretnymi nauczycielami, którzy są do Państwa dyspozycji.
17. Uczniowie , którzy nie posiadają możliwości i sprzętu do odbioru materiałów przesyłanych do zdalnej nauki zobowiązani są do bezpośredniego kontaktu z sekretariatem szkoły, gdzie stworzono możliwości przekazania zgromadzonych materiałów w formie papierowej lub elektronicznej (przegranie na własny nośnik).
Sprzęt to oczywiście tylko narzędzie. Zachęcam do kontaktu, jeśli wystąpią problemy z konfiguracją lub odpowiednim przygotowaniem sprzętu z wychowawcami. W przypadku problemów technicznych pomocą będą służyć nauczyciele informatyki, którzy postarają się wesprzeć w ich rozwiązaniu:
- J. Tarnowska
- M. Ordon
- M. Polak
- V. Kaczmarczyk - Baranek
Jednak nauczyciele szkoły nie posiadają w większości kompetencji, aby świadczyć usługi doradztwa IT związane z obsługą sprzętu i oprogramowaniem. Zapewniam, że rozumiemy wszelkie trudności, które mogą Państwo napotkać. W korespondencji z w/w osobami bardzo proszę podać imię i nazwisko oraz klasę do której uczęszcza uczeń.
MOTYWOWANIE I WSPIERANIE DZIECI DO SYSTEMATYCZNEGO UCZENIA SIĘ POZA SZKOŁĄ
Bardzo proszę w imieniu swoim oraz nauczycieli o wyrozumiałość dla Państwa dzieci w sytuacji zaburzenia funkcjonowania grup rówieśniczych, klas i struktur szkolnych. Będąc w sytuacji przymusowej zmiany systemu kształcenia na kilka najbliższych tygodni. Nasze dzieci odczuwają ogromną niepewność i obawy z tym związane.
Zachęcamy do przestrzegania zaleceń nauczycieli, którzy na bieżąco konsultują się z pedagogami. Ustalony przez nich program nauczania jest ramą dla wszystkich aktywności uczniowskich. Szczególnie ważna jest systematyczna, zaplanowana i rzetelna nauka.
Zdają sobie Państwo sprawę, że nauczycielom bardzo trudno będzie kontrolować postępy w nauce. Nawarstwianie się nie przyswojonego materiału prowadzić może do stresu, rozczarowań i niepowodzeń. Zapewniam , że grono pedagogiczne zdaje sobie sprawę z wyjątkowych okoliczności w jakich przyszło nam pracować. Mogą Państwo liczyć na nasze wsparcie.
Przypominam , że do dyspozycji Państwa oraz naszych uczniów jest pedagog Pani Agata Okrajek – Miękina oraz psycholog Pani Monika Wojtalewicz, Bardzo istotną sprawą jest także zapewnienie Państwa podopiecznym odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu.
Proszę wraz z całym gronem pedagogicznym o przestrzeganie zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Wychowania Fizycznego, które będą miały zróżnicowaną postać. Proszę nie zapomnieć o kontrolowaniu także tego aspektu edukacji.
DBAŁOŚĆ O BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA W SIECI
Sieć internetowa pełna jest zagrożeń. Zapewniam w imieniu swoim i całego grona pedagogicznego, że rozwiązania techniczne rekomendowane przez Szkołę są całkowicie bezpieczne dla najmłodszych. Bardzo proszę o zapoznanie się z instrukcją ustawień oprogramowania kontroli rodzicielskiej. Nawet najlepsze systemy nie są w stanie zastąpić czujnego i opiekuńczego rodzica, dlatego proszę o kontrolę aktywności dziecka w internecie. Współczesne systemy operacyjne są wielozadaniowe – istnieje możliwość ukrywania okien i zadań. Dzieci, które swobodnie poruszają się bez limitu w internecie narażone są na szereg zagrożeń, takich jak szantażowanie przez rówieśników, kontakt z osobami obcymi o wrogich zamiarach, wyłudzanie danych osobowych, adresu itd.. Tak jak we wszystkim, co robimy należy zachować zdrowy rozsadek i pewną dozę zaufania do dzieci oraz czujnie wsłuchiwać się w ich obawy , wątpliwości, lęki.
Wszystkim Uczniom i Rodzicom życzymy spokojnej i systematycznej pracy w domu i dużo, dużo zdrowia.
Z poważaniem Dyrekcja Szkoły