• NASZA SZKOŁA

• Patron

• Władysław Eugeniusz Sikorski urodził się 20 maja 1881r. w Tuszowie Narodowym koło Mielca. Syn wiejskiego nauczyciela, zdobycie wykształcenia i pozycji społecznej zawdzięczał uporowi matki, pomocy rodziny i ogromnemu uporowi.Ukończył seminarium nauczycielskie, a później Politechnikę Lwowską. w trakcie studiów musiał odbyć roczna służbę w armii austriackiej i w 1906 roku otrzymał stopień podporucznika rezerwy. Był jednym z organizatorów konspiracyjnego Związku Walki Czynnej, jednocześnie prowadził wyklady o taktyce piechoty. W 1909 r. Sikorski ożenił się z Heleną Zubczewską. Stanął na czele Związku Strzeleckiego i dla jego potrzeb przygotował, pierwszy od czasów powstania styczniowego, polski regulamin wojskowy. Po wybuchu I wojny światowej został szefem Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego i jego głównym zadaniem było rozbudowanie Legionów. Gdy zaproponował zerwanie z przynależnością do armii austriackiej, został internowany. Po uwolnieniu pracował w dowództwie wojsk polskich „Wschód” w Galicji. W 1919 r. Sikorski walczył w obronie Lwowa, a W 1921 r. został mianowany generałem dywizji. W 1922 r. wybrano go na premiera i ministra spraw wewnętrznych.W gabinecie S. Grabskiego,  Władysław Sikorski był ministrem spraw wojskowych. W czasie niespełna dwóch lat jego urzędowania armia została znacznie rozbudowana i unowocześniona, rozpoczęto budowę portu w Gdyni, uchwalono ustawę o powszechnym obowiązku służby wojskowej. W 1925 r. odsłonięto w Warszawie Grób Nieznanego Żołnierza. Sikorski nie zaangażował się w konflikt po przewrocie majowym. Przed II wojną światową przebywał we Francji, gdzie odbywał intensywne studia wojskowe. W 1939 r. objął dowództwo utworzonej tam armii polskiej. Mianowano go Naczelnym Wodzem i Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. Władysław Sikorski zginął w katastrofie lotniczej 4 lipca 1943 r. na Gibraltarze. Szczegóły wypadku wciąż są przedmiotem dociekań dziennikarzy i historyków. W dniu 9 stycznia 2003r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ogłaszajacą rok 2003 rokiem Władysława Sikorskiego.Ostatni rozkaz Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego:"Żołnierze! Po kilkudniowym pobycie na Środkowym Wschodzie powracam do swojego zwykłego miejsca postoju. Powołują mnie tam ważne względy natury ogólnopaństwowej. (...) Odjeżdżam od was spokojny. Wasza dyscyplina i wasza nieugięta wobec najróżnododniejszych trudności postawa, wasz entuzjazm i stałe doskonalenie się w opanowaniu nowoczesnego sprzętu bojowego, wasz głęboki patriotyzm i ożywiający was duch ofiarności są dla mnie najpełniejszą gwarancją, że wypełnicie wielkie zadanie, jakie wam zleciła Ojczyzna.(...)"

Opracowano na podstawie: "Generał Władysław Sikorski", Tuszyński Waldemar, Warszawa 2003