Historia
„Od chwili, gdy nauczyłem się
wspominać, nie nudziłem się wcale"
- Albert Camus
Budowę szkoły na osiedlu Adamieckiego rozpoczęto w 1975 roku. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali zakończenia prac i otwarcia nowej, upragnionej szkoły. W lipcu 1977 roku, gdy trwały już prace wykończeniowe, podczas narady władz miejskich, inspektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, mgr Władysław Banot powołał dyrekcję szkoły: dyrektorem został Pan mgr Edward Sobociński, a zastępcą Pani mgr Wiesława Ziobro. Do nowej szkoły uczęszczały dzieci z ulicy Adamieckiego i 1 Maja - strony parzystej. 23.08.1978 r. rozpoczęto naukę w nowej szkole. Stworzono 31 oddziałów dla 1050 uczniów. Nowoczesny budynek, usytuowany w sąsiedztwie Parku Hallera, otoczony kompleksem boisk sportowych, wyposażony w basen kąpielowy i największą wówczas w mieście salę gimnastyczną, był obiektem marzeń wielu uczniów i rodziców. Przewieziono cały sprzęt przechowywany w SP 13 (obecnie Liceum Plastyczne). Ustawiono ławki, biurka, powieszono tablice. Pracowali przy tym rodzice, dziadkowie, nauczyciele i pozostały personel szkoły. Od początku uczniowie korzystali z nowocześnie wyposażonych pracowni: technicznej i fizycznej. Fundusze na ten cel otrzymano z Kuratorium Oświaty w Katowicach. Doposażono sale lekcyjne w sprzęt audiowizualny. W szkole działała drużyna harcerska, drużyna zuchów „Słoneczka” oraz Spółdzielnia Uczniowska „Maja”. W marcu 1983 roku, Rada Młodzieży ogłosiła konkurs na wybór patrona szkoły, a w kwietniu tego samego roku odbyła się uroczystość wprowadzenia hymnu szkoły. 29 września 1984 roku szkoła otrzymała imię Generała Władysława Sikorskiego oraz sztandar ufundowany przez rodziców i Spółdzielnię Mieszkaniową „Lokator”.
Mijały lata… W roku 1995 kierownictwo szkoły objęła pani Teresa Zajchowska – Kauf. 13 grudnia 1998 roku odbyła się uroczystość dwudziestolecia szkoły, uświetniona obecnością władz miasta i biskupa Adama Śmigielskiego. W tym dniu nastąpiło odsłonięcie portretu patrona szkoły. Rok później nasza placówka przyjęła w swoje progi dzieci z rejonu Szkoły Podstawowej nr 7, którą w owym czasie przekształcono na Gimnazjum nr 1. 1 września 2000 roku – SP 20 powitała w nowym roku szkolnym nie tylko pierwszaków, ale również grono pedagogiczne i uczniów pobliskiej „szóstki”. Decyzją władz oświatowych nastąpiło połączenie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Gabriela Narutowicza i Szkoły Podstawowej nr 20 im. Generała Władysława Sikorskiego.1 września 2001 roku dyrektorem szkoły został mgr Tomasz Osuszek. Byliśmy uczestnikami wielu nagłaśnianych przez media i prasę przedsięwzięć. W roku szkolnym 2002/2003 otrzymaliśmy tytuł: „Szkoła z klasą”, w 2005/2006 nasi nauczyciele: mgr Agata Gilicińska – Domka, mgr Małgorzata Polak, mgr Anna Surowiec, mgr Anna Wilkus i mgr Daniela Szyszka uczestniczyli w akcji pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki uzyskując tytuł „Nauczyciela z klasą”. Od 2006 roku należymy do tych placówek, które zaangażowały się w akcję obywatelską „Szkoła bez przemocy”, podejmując co roku nowe działania mające na celu ograniczenie niewłaściwych zachowań naszych wychowanków. W roku szkolnym 2010/2011 utytułowano nas mianem „Szkoły odkrywców talentów”. W latach 2008 – 2011 w klasach pierwszych realizowaliśmy projekt „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”.
Rok szkolny 2011/2012 rozpoczął się od zmian. Na stanowisko dyrektora szkoły powołano panią mgr Renatę Witas. Rozpoczęto również budowę upragnionego „Orlika”. Mijają kolejne dni, miesiące wypełnione gwarem dzieci, ich codziennymi szkolnymi zmartwieniami i sukcesami, zapełniając stopniowo karty naszej bogatej historii. cdn.........