• AKTUALNOŚCI

  • AKTUALNOŚCI

            • Zaproszenie

            • Serdecznie zapraszamy na 

              uroczyste zakończenie roku szkolnego 2025/2026

              g. 09:00 klasy 1 - 6

              g. 10:30 klasy 7 - 8

            • "Kilometry mocy dla Franka"

            • 21 czerwca 2026 r. na Pogorii III odbędzie się charytatywne wydarzenie

              "Kilometry mocy dla Franka".

              Cały dochód z biegu oraz wszystkich atrakcji zostanie przeznaczony na leczenie Franka.

              Serdecznie zapraszamy do udziału i wspólnego wsparcia tej szczytnej inicjatywy.

              Jeśli ktoś chciałby pomóc lub wesprzeć wydarzenie będzie nam bardzo miło.

              Każda pomoc ma ogromne znaczenie!

            • Tydzień dla Bezpieczeństwa 2026

            • Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Tydzień dla Bezpieczeństwa”.

              Inicjatywa ma na celu przygotowanie uczniów do bezpiecznego, letniego wypoczynku.

              Trzy filary tegorocznej akcji

              Tegoroczna edycja „Tygodnia dla Bezpieczeństwa” skupia się w sposób szczególny na zmianach w przepisach prawa dotyczących ochrony dzieci i młodzieży oraz wyzwaniach świata cyfrowego. Kluczowe obszary tematyczne obejmują:

              1. Bezpieczeństwo na drodze (nowe przepisy od 3 czerwca 2026 r.) – edukacja w zakresie wchodzących w życie nowych przepisów ruchu drogowego dla osób poruszających się rowerami, rowerami elektrycznymi, hulajnogami elektrycznymi oraz urządzeniami transportu osobistego (UTO). Kluczową zmianą jest wprowadzenie obowiązku jazdy w kasku ochronnym dla osób do 16. roku życia.
              2. Bezpieczeństwo nad wodą – upowszechnianie informacji na temat wdrożenia nowych przepisów rozporządzenia w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży, które wprowadzają znacznie wyższe standardy bezpieczeństwa nad wodą.
              3. Bezpieczeństwo cyfrowe – promowanie zasad higieny korzystania z sieci, ochrony prywatności, walki z cyberprzemocą oraz dbania o tzw. cyfrowy balans (digital detox) podczas wakacyjnego wypoczynku.

              Specjalny pakiet materiałów edukacyjnych

              W ramach akcji Ministerstwo Edukacji Narodowej, we współpracy z innymi resortami i instytucjami publicznymi, przygotowało zestaw materiałów pomocniczych.

              Materiały dla Rodziców i Uczniów TUTAJ  /załączniki 1 - 26/

            • Dziękujemy!!!

            • Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczniom za zaangażowanie i udział w akcji z okazji Dnia Dziecka, zorganizowanej przez Fundacja EPIKUR.

              Dzięki Waszej życzliwości, otwartym sercom i chęci niesienia pomocy udało się sprawić wiele radości dzieciom, dla których ten gest miał szczególne znaczenie. Wasza postawa jest pięknym przykładem empatii, odpowiedzialności i wrażliwości na potrzeby innych.

              Dziękujemy za każdy przekazany dar, poświęcony czas i okazane wsparcie. Mamy nadzieję, że świadomość wywołania uśmiechu na twarzach dzieci będzie dla Was powodem do satysfakcji i inspiracją do kolejnych działań na rzecz innych.

              Z wyrazami wdzięczności
              koordynatorzy akcji : Marlena Piekarska, Małgorzata Ferdyn, Klaudia Olejnik

            • III Zagłębiowski Konkurs Piosenki "Piosenka jest dobra...na wszystko!".

            • 28 maja 2026 r. mury naszej szkoły wypełniła muzyka. Odbywał się bowiem III Zagłębiowski Konkurs Piosenki "Piosenka jest dobra...na wszystko!". 

              Na przesłuchania przyjechało 19 uczestników z zagłębiowskich szkół (Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i Będzina). W szeregach jury zasiedli nauczyciele wybrani poprzez losowanie, a funkcję przewodniczącej objęła p. Lidia Krajewska - gość specjalny - muzykolog, mentor z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą. Kompozytorka muzyki do filmów dokumentalnych i historycznych. Mająca na swoim koncie wiele prestiżowych nagród. Pasjonatka sztuki i muzyki. 

              Mieliśmy również zaszczyt gościć p. Malwinę Burzyńską reprezentującą Wydział Edukacji Urzędu Miasta

              Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza, oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego, który ponadto został fundatorem wysokiej klasy nagród.

              Za co serdecznie dziękujemy 😊

              Ze względu na inne zobowiązania p. Dorota Nowak- Bobrowska, Prezes ZNP Oddział Dąbrowa Górnicza nie mogła z nami brać udziału w tym wydarzeniu, ale p. Edyta Ogonowska pełniła honory i reprezentowała ZNP. 

              Oprócz przesłuchań konkursowych, uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z sylwetką Jacka Cygana, którego teksty przeważały w tegorocznej edycji. Celem konkursu, między innymi, było propagowanie wśród dzieci i młodzieży twórczości polskich artystów. 

              Najlepszym głosem naszego Zagłębia w kategorii klas 1 - 4 została:

               Nadia Wójcik ze z Szkoły Podstawowej nr 23 w Sosnowcu.

              W kategorii klas 1 - 5 została

              Julia Tworkowska ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Sosnowcu.

              Nagrodę szczególną Gran Prix zdobyła

              Antonina Słowik ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Będzinie. 

              Występy wszystkich uczestników prezentowały wysoki poziom artystyczny, a konkurs był pięknym muzycznym świętem w naszej szkole. 

              Zwycięzcom gratulujemy! 🏆🥰

              Wszystkim życzymy wielu sukcesów estradowych 🎤🥰🎶

              Organizatorki - p. Ilona Borcz i p. Karolina Ryczek-Zgoła

            • MIEJSKI KONKURS PLASTYCZNY „BÓBR DĄBROWIAK ZWIEDZA SWOJE MIASTO”

            • Z ogromną radością ogłaszamy wyniki Miejskiego Konkursu Plastycznego „Bóbr Dąbrowiak zwiedza swoje miasto”, skierowanego do uczniów klas I-III z dąbrowskich szkół podstawowych.

              Konkurs został zorganizowany z okazji 110-lecia nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej.

              Komisja konkursowa, po wnikliwej ocenie prac, wyłoniła następujących laureatów:

              I miejsce Franciszek Muniowski, SP 27  ex aequo  I miejsce Zofia Sołtysiak, SP 13

              II miejsce Natan Kozyra, SP 20

              III miejsce Alicja Wac, SP 21 

              Wyróżnienie Piotr Domański, SP 7

              Wyróżnienie Alicja Winiarska, SP 8

              Wyróżnienie Laura Cholewa, SP 10

              Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!W najbliższym czasie będziemy kontaktować się z laureatami.

              Wielkie brawa i podziękowania dla wszystkich uczestników! Pamiętajcie, że podjęcie wyzwania i sam udział w konkursie to już ogromny sukces i niezwykle cenne doświadczenie!

              Iwona Zbydniewska, Anna Surowiec, Dorota Konopelska

            • Wyniki III Regionalnego Konkursu Matematyczno–Logicznego „Loguś”

            • 22 maja 2026 roku w naszej szkole odbył się III Regionalny Konkurs Matematyczno–Logiczny „Loguś” skierowany do uczniów klas VIII szkół podstawowych.

              W konkursie wzięły udział dwuosobowe drużyny reprezentujące szkoły z Dąbrowy Górniczej oraz miast i gmin regionu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza oraz Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej.

              Po emocjonujących zmaganiach wyłoniono laureatów konkursu i wręczono nagrody dla najlepszych drużyn.

              I miejsce

              Aleksander Górak i Wojciech Kowal Szkoła Podstawowa nr 17 w Dąbrowie Górniczej

              II miejsce

              Igor Brycz i Lena Srebniak Szkoła Podstawowa nr 35 w Dąbrowie Górniczej

              III miejsce

              Patryk Sroka i Kinga Bochenek Szkoła Podstawowa nr 22 w Dąbrowie Górniczej

              Uroczystego wręczenia nagród dokonali Wiceprezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Pan Marek Węgrzynowicz oraz Wicedyrektor Szkoły Pani Marlena Zarzeczna.

              Nagrody dla uczestników zostały ufundowane przez Miasto Dąbrowa Górnicza, Akademię WSB oraz Kino Helios w Dąbrowie Górniczej.

              Na uczestników czekał również słodki poczęstunek przygotowany przez Piekarnię "Łysa Góra", za który serdecznie dziękujemy.

              Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom wysokiego poziomu wiedzy i zaangażowania. Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia.

              Laureatom składamy szczególne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów!

              Organizatorzy:

              Monika Borowska, Beata Pyrkowska-Magdziak, Małgorzata Polak, Jacek Jurczyk

            • Zapraszamy na Plenerowy Piknik Integracyjno-Edukacyjny "Dzień rodziny"

            • Szukacie idealnego sposobu na spędzenie Dnia Matki?

              Odłóżcie telefony, wyłączcie ekrany i wpadajcie na relaks nad Pogorię III!

              📍 Szczegóły wydarzenia:

              Kiedy: 26 maja 2026 r. (wtorek), godz. 16:00 – 19:00.

              Gdzie: Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogoria (przy zbiorniku Pogoria III) w Dąbrowie Górniczej.

              Wstęp: Całkowicie wolny!

               

              🎈 Co na Was czeka?

              Przygotowaliśmy trzy wyjątkowe strefy:

              1. Strefa Dziecięcej Radości 🧸To królestwo czystej zabawy i nieskrępowanej wyobraźni: Darmowe dmuchańce i animacje ruchowe (w tym gigantyczne bańki XXL i chusta animacyjna). Warsztaty kreatywne: malarstwo plenerowe na folii stretch, tworzenie kolorowych slime'ów, mas sensorycznych oraz gniotków. Tworzenie własnoręcznych, termokurczliwych breloków.

              2. Kawa ze specjalistą ☕Chcecie skonsultować rozwój swojej pociechy lub zasięgnąć profesjonalnej porady w luźnej, bezstresowej formule na leżakach? Czekają na Was bezpłatne konsultacje ekspertów: Logopeda, pedagog, psycholog, fizjoterapeuta oraz urofizjolog. Specjaliści ds. wczesnego wspomagania rozwoju, integracji sensorycznej oraz wsparcia laktacyjnego. Ekspert ds. więzi i traumy (w tym profilaktyka FASD). Punkt informacyjny PCPR/MOPS oraz „Żywa Biblioteka” – wyjątkowa okazja do inspirujących rozmów z obecnymi rodzicami zastępczymi o blaskach i cieniach rodzicielstwa zastępczego. Pokazy pierwszej pomocy i profilaktyka zdrowotna.

              3. Strefa Rodzinnej Integracji i Relaksu 🧺Czas na wspólne ładowanie baterii i zacieśnianie rodzinnych więzi: Gry wielkoformatowe, Rodzinna Olimpiada. Coś dla ducha i ciała: joga na trawie oraz warsztaty SPA dla kobiet (automasaż twarzy, peelingi do ciała, biżuteria z żywicy). Eko-warsztaty: wspólne zbijanie budek dla ptaków i owadów. Pamiątkowe mini sesje fotograficzne (zdjęcia typu Polaroid w ozdobnych ramkach). Strefa gastro z darmowym zdrowym grillem, świeżymi owocami i wodą.

              Warto wiedzieć: Wydarzenie ma formułę otwartą i jest w pełni dostosowane do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Zabierzcie ze sobą koce, dobry humor, partnerów, dzieciaki i znajomych. Spędźmy ten majowy dzień aktywnie, zdrowo i razem!

              p. Marlena Zarzeczna

            • Akcja charytatywna

            • Szanowni Państwo,

              serdecznie zapraszamy do wsparcia kolejnej akcji charytatywnej naszego Koła Wolontariatu.

              Już od jutra tj. 22 maja 2026 r. aż do 15 czerwca 2026 r. zbieramy książki: nowe i używane, dla dzieci, dla młodzieży i dla dorosłych. Książki nie mogą być zniszczone. Jednocześnie wspierając Fundację bierzemy udział w konkursie na największą zebraną liczbę książek.

              Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo udziela pomocy pedagogicznej, psychologicznej, dożywia, edukuje i wspiera dzieci i młodzież na terenie całej Polski.

              Książki proszę zostawiać w przygotowanym pudełku przy wejściu do szatni. Proszę pamiętać o kartce z imieniem i nazwiskiem darczyńcy.

              Marta Sierpińska, Aldona Sroka, Małgorzata Bujak

            • Zaproszenie

            •  📢 Zapraszamy do wsparcia akcji charytatywnej! 🎈

              Jak co roku Fundacja EPIKUR organizuje Dzień Dziecka dla dzieci przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

              Z tej okazji prowadzimy zbiórkę:

              • 🎲 gier i zabawek
              • 🍬 słodyczy
              • 🎨 materiałów plastycznych

              Przyniesione artykuły prosimy zostawiać:

              • 📍 przy szatni szkolnej lub na dyżurce.

              Do darów prosimy dołączyć karteczkę z:

              • ✏️ imieniem i nazwiskiem ucznia oraz klasą.

              📅 Zbiórka trwa do 30.05.2026 r.

              Razem możemy podarować dzieciom uśmiech i radość 😊

              „Wielkie rzeczy zaczynają się od małych kroków.”

              Dziękujemy za każde okazane serce ❤️

              Marlena Piekarska, Małgorzata Ferdyn, Klaudia Olejnik

            • Konkurs "Co wiemy o Europie?"

            • Zapraszamy uczniów z klas 3-5 do udziału w konkursie organizowanym przez Klub Europejski: Co wiemy o Europie?

              Konkurs będzie polegał na rozwiązywaniu quizu na temat wybranych krajów europejskich na platformie Quizziz z udziałem telefonów.

              Odbędzie się w środę, 27 maja 2026 r. na 5 godzinie lekcyjnej.

              Zapraszamy, chętnych prosimy o zgłaszanie się do opiekunów klubu: A. Skok, K. Lekstan lub K. Wieczorek.

               

              Klub Europejski

            • Gimnastyka korekcyjna.

            • W związku z rozpoczynającymi się w dniu dzieisjszym 11.05.2026r. egzaminami ósmoklasisty, informujemy, iż zajęcia z gimnastyki korekcyjnej w dniach 11-13.05.2026r. zostają odwołane.

            • AKCJA REKRUTACJA 2026

            • Wiemy, jak ważna jest decyzja o wyborze szkoły i jak wiele pytań pojawia się po drodze.Dlatego przygotowaliśmy najważniejsze informacje i praktyczne wskazówki, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez proces rekrutacji.

              AKCJA REKRUTACJA 2026 - PRZYSZŁOŚĆ ZACZYNA SIĘ DZIŚ!

              Co należy zrobić, aby dostać się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej?

              albo pod linkiem https://dziennik.vulcan.edu.pl/akcja-rekrutacja/

            • Szkolny Konkurs Plastyczny „Oblicze Władysława Sikorskiego”

            • 20 maja to dla naszej społeczności data szczególna - rocznica urodzin Władysława Sikorskiego, Patrona Szkoły Podstawowej nr 20 w Dąbrowie Górniczej. Aby uczcić pamięć o tym wielkim Polaku i wspólnie celebrować Dzień Patrona, zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w wyjątkowym konkursie…

              Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

              Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w Szkolnym Konkursie Plastycznym „Oblicze Władysława Sikorskiego”!

              Regulamin konkursu

              1. Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów z klas I-VIII, uczęszczających do naszej szkoły.

              2. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu portretu Władysława Sikorskiego – patrona naszej szkoły.

              Format pracy: arkusz A4.

              Technika wykonania pracy: technika dowolna (malarska, rysunkowa, graficzna, techniki łączone).

              3. Kryteria oceny: pomysłowość w ujęciu tematu, walory artystyczne, staranność wykonania.

              4. Miejsce i termin składania prac konkursowych:

              Prace należy składać w sali 110.

              Termin dostarczania prac: piątek 22 maja 2026 r.

              5. Każda praca musi być na odwrocie opatrzona metryczkę zawierającą: imię i nazwisko dziecka, klasę.

              6. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w dniu uroczystego apelu z okazji Dnia Patrona w środę 27 maja 2026 r. oraz na stronie www Szkoły Podstawowej nr 20.

              7. Organizator przewiduje przyznanie nagród za zajęcie I, II i III miejsca w kategoriach wiekowych: klas I-III oraz klas IV-VIII. Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo w konkursie.

              8. Przekazanie pracy jest równoznaczne z wyrażeniem zgody przez uczestnika na publikowanie danych osobowych oraz zdjęć pracy na: stronie internetowej www Szkoły Podstawowej nr 20 i na stronie Facebook.

              9. Prawa autorskie zgłoszonych do konkursu prac przechodzą na własność Organizatora. Sprawy nieujęte w Regulaminie rozstrzyga Organizator.

              10. Dostarczenie pracy na konkurs jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

              Regulamin konkursu "Oblicze Władysława Sikorskiego SP20

              Organizatorzy: 

              Anna Surowiec, Iwona Zbydniewska, Urszula Michalska, Jolanta Górnik

            • III Zagłębiowski Konkurs Piosenki

            • Zapraszamy uczniów szkół podstawowych na III Zagłębiowski Konkurs Piosenki "Piosenka jest dobra na wszystko".

              Regulamin i karty zgłoszenia zostały rozesłane do szkół.

              Więcej informacji pod numerem telefonu: 32 262 51 62

              Osoby do kontaktu: p. Ilona Borcz, p. Karolina Ryczek-Zgoła

              ZAGŁĘBIE CZEKA WŁAŚNIE NA  TWÓJ GŁOS!

            • Miejski Konkurs Plastyczny „Bóbr Dąbrowiak zwiedza swoje miasto”

            • Jest to konkurs skierowany do uczniów z klas I-III, uczęszczających do szkół na terenie Dąbrowy Górniczej.

              Organizatorem Miejskiego Konkursu Plastycznego „Bóbr Dąbrowiak zwiedza swoje miasto” jest Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Integracyjnymi w Dąbrowie Górniczej.

              Współpracę przy organizacji konkursu podjął Wydział Marki Miasta, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Partnerem wydarzenia jest Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej.

              Honorowy Patronat nad konkursem sprawuje Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza – Marcin Bazylak.

              • Zadanie konkursowe polega na wykonaniu tematycznej pracy plastycznej. Na pracy konieczne jest umieszczenie wizerunku Bobra Dąbrowiaka.
              • Format pracy: arkusz w rozmiarze A3. Technika wykonania pracy: kolaż, techniki łączone.
              •  Prace należy składać u organizatorów w Szkole Podstawowej nr 20 w Dąbrowie Górniczej.
              • Termin dostarczania prac: 6 – 25 maja 2026 r.

              Więcej szczegółów można znaleźć w regulaminie konkursu.

              Organizatorzy z ramienia SP20:

              Iwona Zbydniewska, Anna Surowiec, Dorota Konopelska

      • Procedura